Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

12/06/2023

NDA - czyli jak najlepiej zabezpieczyć informacje poufne?

To nieuniknione, że w toku współpracy przedsiębiorców prędzej czy później pojawia się sytuacja, która wymaga przekazania kontrahentowi informacji, które powinny pozostać w tajemnicy. Dlatego też tak ważne jest, by przekazanie odbyło się w bezpieczny sposób.

 

Informacje poufne – ogólna charakterystyka.

Informacje poufne można zdefiniować na różne sposoby. Najczęściej wskazuje się, że są to wiadomości dotyczące przedsiębiorcy, które nie zostały ujawnione publicznie i nie są ogólnodostępne.

Są to informacje mające pewną wartość gospodarczą, jak np. różnego rodzaju projekty, koncepcje lub rozwiązania, w tym rozwiązania techniczne bądź dane klientów, współpracowników czy dostawców. Za informację poufną mogą być też uznane treści ofert, cenników i instrukcji.

 

Jak można chronić swoje informacje poufne?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony informacji poufnych jest zawarcie umowy o zachowaniu poufności, zwanej często NDA (non-disclosure agreement). Poprzez tę umowę Ujawniający powierza Zobowiązanemu informacje poufne, a Zobowiązany przyjmuje na siebie obowiązek zachowania ich w tajemnicy.

Kluczową kwestią dla każdej umowy NDA jest trafne zdefiniowanie, co strony rozumieją pod pojęciem informacji poufnych. Im bardziej szczegółowe i jednoznaczne są zapisy umowy NDA, tym skuteczniejsza jest ochrona informacji poufnych.

Podobna zasada obowiązuje w kontekście obowiązków Zobowiązanego. W umowie NDA warto wprost wymienić czynności zabezpieczające informacje poufne, jakie Zobowiązany powinien wykonać lub od jakich powinien się powstrzymać.

Najczęściej polegają one na uniemożliwieniu dostępu do informacji poufnych osobom trzecim i wykorzystywaniu tych informacji tylko dla celów uregulowanych w umowie głównej (np. B2B). Często wprowadza się również zakaz powielania tych informacji bez zgody Ujawniającego.

Kolejnym ważnym elementem umowy jest określenie czasu jej trwania. Co ciekawe, wbrew pozorom wprowadzenie nieograniczonego czasowo obowiązku zachowania w tajemnicy informacji niejawnych nie zawsze będzie gwarantowało najpełniejszą ochronę.

Z punktu widzenia Ujawniającego warto również rozważyć wprowadzenie do umowy NDA zapisów o karach umownych za naruszenie przez Zobowiązanego obowiązków umownych.

Nie warto jednak poprzestawać na najczęściej stosowanych i najpopularniejszych zapisach. Umowa jest najbardziej skuteczna, gdy jest zindywidualizowana dla konkretnego przedsiębiorcy. Jego interesy zabezpieczone są najlepiej wówczas, gdy przystają do wypracowanego przez niego sposobu współpracy ze Zobowiązanym i przyjętego modelu biznesowego. W związku z powyższym, przygotowując umowę NDA zawsze należy kierować się specyfiką przedsiębiorcy, branży, w której działa oraz jego indywidualnych potrzeb.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestią ochrony informacji poufnych, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią: kancelaria@apogado.pl